Co máme v PC?


Jenže někdy může taková situace nastat. Například vám začne počítač odmítat uložit na váš hard disk další díl seriálu a zdůvodní vám to tak, že již nemáte místo. Když pak budete volat na nějakou podporu, například výrobci, budete asi chtít velikost disku znát. Všechny informace o vašem zařízení, tedy ty nejvíce důležité máte v dokladech o koupi. Stává se však často, že tento je již dávno někde vyhozený, nebo jej prostě nemáte, protože jste koupili stroj z druhé ruky. I v tomto případě byste měli umět základní informace vyhledat. Kupující vám může tvrdit co chce, vy se však podíváte na to, co vám PC ukáže a víte na čem jste. Ale musíte vědět jak na to.  

stolní počítač

Bohužel neexistuje naprosto přesný návod, jak se k těmto informacím dostat. Je to dáno tím, že to má každý výrobce jinak, a ještě to občas změní. Také záleží na tom, zda máte Windows nebo nějakou odnož Linuxu. Pokud máte ještě jiný OS, tedy operační systém, musíte pátrat na internetu a tam to někde zcela jistě bude. Ve Windows 11 a předcházejících je to většinou snadné. Když kliknete na lupu, kterou máte v liště dole, vyjede vám mimo jiné i vyhledávací políčko. Tam vložíte text msinfo32 a otevře se vám okno, na jehož pravé polovině musíte kliknout na „spustit jako správce“.

hard disk

Ihned pak uvidíte výsledky vašeho snažení. Mimo základních informací se zde dozvíte spoustu a spoustu dalších věcí. Nemusíte vědět o čem jsou. Pokud neumíte sestřelit obrazovku, prostě ji vyfotíte mobilem a pošlete tomu, kdo chce tyto informace vědět. Bohužel tam nebývá velikost vašeho hard disku, tuto informaci musíte získat jiným způsobem. V tomto článku již však není dostatek místa, takže se spolu vrhneme na další, kde bude podrobný popis. Ono je totiž rozdíl, zda chcete pouze informaci o velikosti nebo zda chcete provést celkovou diagnostiku a případné opravy. Nuže, šup na další článek.