Aby nouze skončila

Kdyby byl náš svět dokonalý, žili by si soukromí podnikatelé a majitelé firem zřejmě jako v bavlnce. Aspoň tedy ti skuteční a ne ti, kdo se za podnikatele jenom vydávají a hrají si na ně, aniž by skutečně vedli zodpovědný byznys. Takoví podnikatelé totiž převzali a přebírají zodpovědnost sami za sebe, pracují pilně, mají nápady, vyplňují kdejakou mezeru na trhu, a proto by si měli zasloužit žádoucí výdělky, ze kterých by měli mít možnost dokonale žít.

Jenže náš svět není ideální. Ne vše v něm funguje dokonale, a tak se třeba i ti nejsnaživější podnikatelé někdy dostávají do finančních nesnází. Chtěli by si za svoji práci dopřávat zasloužený blahobyt, jenže někde se něco pokazí a oni pak mají peněz málo, případně nemají dokonce vůbec žádné.

dva dolary

Jenže podnikatelé přesto musí z něčeho žít. A taky musí něčím financovat normální fungování svých podniků. A proto nelze rezignovat, když na to peníze nestačí. Není možné se s takovým nedostatkem smířit a nic proti tomu nedělat. A když se nedaří peníze vydělat? A když nejsou k dispozici ani žádné naspořené rezervy? Pak to nejednou spraví už jen půjčka. Jenže s podnikatelskými půjčkami je to často komplikované. Ti, kdo je chtějí dostat, přece musí doložit, že dokážou splácet a všechno půjčené i s úroky vrátit, a to se zvládá pochopitelně těžko, když se v podnikání nevede.

dolary USA

A tak podnikatelé v nesnázích nebývají bonitní a v bankách se žádostmi o půjčky nedokážou uspět. A když je na tom někdo z nich zle, pomůže mu nejednou pouze hypotéka bez registru, která je jako dělaná právě pro ty, kdo v bankách nemají naději. Protože tady se za půjčené jmění neručí výší příjmů a čistými registry dlužníků, ale zástavou nemovitosti.

Když tedy má podnikatel nemovitý majetek, může jím jednoduše nebankovní společnosti ručit. A za to dostane tolik peněz, aby přečkal těžká údobí.