Když musí sportovec „do důchodu“

Ne všichni vrcholoví sportovci závodně sportují i po 35 roce života, jako např. Jaromír Jágr, většina jich svoji sportovní kariéru spíše musí, než chtějí, ukončit mezi 30-35 lety.
medaile v poháru
Za prvé to bývá ze zdravotních důvodů, protože hodiny, stovky a tisíce tréninkových hodin, se výrazně podepíše na pohybovém aparátu, ano, jistě, že mohou normálně chodit, ale ve vrcholovém sportu už by prostě nebyli schopni podávat tak skvělé výkony jako dřív.
S tím bývají velmi často spojené deprese, vezměte si příklad, že od dětství děláte něco, co Vás baví, naplňuje, současně i živí, a najednou to dělat nemůžete, proto velká část sportovců po skončení kariéry upadá do depresí.
výherní poháry
Ne všem se povede zůstat součástí „svého“ sportu, jako např. trenér apod., a ne všichni na konec kariéry myslí po finanční stránce dopředu, takže i vrcholový sportovec, pokud nemá „našetřeno“ dopředu, musí si po skončení sportovní kariéry hledat zaměstnání, ale s tím souvisí další problém, není to velké procento lidí, kteří zároveň s kariérou sportovní, dokázali dokončit i nějaké vzdělání, které by je mohlo živit.

Ze sportování si však do pracovního života přinášejí řadu pozitivních vlastností, zejména vytrvalost a houževnatost. Mají vysokou disciplínu a sport je naučil překonávat překážky a prohry, jsou, dá se říci, zvyklí si všechno vybojovat, a tyto vlastnosti jsou jejich velkým plus pro další život, včetně toho pracovního.
olympijské kruhy
Na svou kariéru po té sportovní, by se měli vrcholoví sportovci připravovat včas, jakmile se blíží věku, kdy ukončí sportovní kariéru, je načase „rozhodit sítě“. Mohou využít své kontakty, poradit se o své budoucí kariéře se sponzory. Také musí vzít v potaz, že do téhle doby dělali něco, co je bavilo, takže určitě je dobré popřemýšlet, co je může bavit v budoucnu.
Pokud rodina vychová vrcholového sportovce, měla by při něm stát i při konci jeho kariéry, na což se paradoxně musí myslet už předem, rodina má velký vliv na to,zda sportovci vystudují školy, zda se i během aktivní kariéry připravují na trenérskou dráhu, zda poté, co skončí s profesionálním sportem, mohou třeba nastoupit na místo v rodinné firmě. To všechno by měla vzít v potaz celá rodina, nejen vrcholový sportovec sám.