Co všechno produkují včely?

Všichni pochopitelně řekneme že je to med. To je pravda, ale není to jediný produkt úlu. Včelaři jsou schopni využívat hned několika surovin, které je možno od včelstev vyzískat. Které to jsou a k čemu jsou vlastně dobré?

tvorba medu

Med
ten jsme již zmínili a je asi nejznámějším produktem tohoto hmyzu. Není však jediným jedlým, a navíc není určen pro nás. Primárně je med vyráběn jako potrava pro kukličky, ze kterých se časem mají vylíhnout plnohodnotné dělnice. My lidé však máme med v oblibě také, a proto jej vybíráme a místo něj pak od nás pilné včeličky dostávají roztok vody a cukru.

Vosk
Tento jest také jejich dílem. Je sice pravda, že většina včelařů do rámků vkládá již předhotovené plásty vosku s osmiúhelníkovými obrazci, aby to pak měly dělnice lehčí, nicméně vosk jako takový vyrábějí samy včely. My jej pochopitelně známe více ze svíček než jako stavební prvek.

Propolis
Jedná se o zvláštní látku, kterou také včely vytváří. Má typický nasládlý zápach a hořkou chuť. Jedná se o látku, která je velmi léčivá a má pozitivní dopad na lidský organismus jak vnějším, tak i vnitřním použitím. Nejběžněji jej seženete v podobě propolisové tinktury. Ta se nanáší na drobná poranění, ale pomáhá i proti kašli a nachlazení.
živá včela

Mateří kašička
ta je určena pro dokrmování matky, nebo, chcete-li královny. Má mírně kyselou chuť a na nic jiného, než na ochutnání jí asi doopravdy nepoužijete. Je bílá a má konzistenci asi jako mléko. Je produkována ze včelích slin.

V poslední době včelařství zažívá obrovský boom. Je tomu tak pro to, že kromě těchto produktů je pro chov včelstev potřeba spousta různého náčiní a vybavení, na čemž si nejedna firma umí vydělat velmi hezké peníze. Jsou totiž potřeba nástavky, rámky, kouřáky, víka, dna, oddělky, obleky a spousty dalšího. Pokud si tedy budete chtít pořídit vlastní chov, přemýšlejte hlavně o tom, zda na něco takového máte finance.