Jak se nezadlužit

Alarmující zprávy o tom, jak je více než polovina českých domácností zadlužená a každý desátý Čech v exekuci, se jaksi neshodují s obrázkem, který nám nabízejí obchodní centra. Spousty lidí s přecpanými nákupními košíky a to jsou za dveřmi Vánoce. Internetové obchody a zásilkové služby zase určitě nebudou stíhat.
vyrovnané korunky
Vzít si úvěr, či hypotéku na bydlení je pro většinu z nás nezbytností, jinak bychom si vlastní bydlení ani nemohli dovolit. Co si musíme ovšem rozmyslet, je výše této hypotéky. Člověk si může dopřát jen takové bydlení, které je schopen splácet. Stejně musíme přemýšlet i při koupi auta, a zda ho vůbec opravdu potřebujeme.
Co se týče úvěrů a půjček na další věci, rozmysleme si dobře, zda je danou věc nutné zakoupit. Dnes jsme ze všech stran bombardováni reklamou a na splátky bez navýšení lze koupit kde co. Je to ovšem jen obchodní masáž různých řetězců, které se nám snaží namluvit, že bez tohoto výrobku nemůžeme dále existovat. Právě Vánoce jsou (pro mne z nepochopitelných důvodů) pro mnoho lidí časem půjček. Není to přece o dávání různě drahých darů. Mé okolí pravděpodobně ví nebo tuší, že na tom nejsem finančně nejlépe, tak ani žádné dary očekávat nebude a dětem se dá vysvětlit, že Vánoce nejsou o deseti dárcích pod stromečkem pro každého. Prostě není, tak není.
propiska na dokumentu
Nenechte se také do kupování drahých dárků dotlačit druhými. Někdo má pocit, že musí jiným oplatit, když od nich něco dostane. Tak to ale vůbec není. Je to volba každého z nás, zda chceme někoho obdarovat a čím. A neměli bychom čekat nic na oplátku. Pokud tak činíme, je to naše chyba. Argument, že musím bratrovi koupit k narozeninám drahý dres jeho oblíbeného hokejového klubu, když on kupuje mým dětem lega a auta na ovládání, by neměl obstát. Ať kupuje, pokud chce, ale ode mne dostane domácí zavařeninu nebo čajovou směs z nasušených bylin. Jsem na mateřské a víc, než takovýto dárek dělaný s láskou, si dovolit nemůžu.