Půjčovat státu není žádná věda

Je to bohužel tak, že občas daně nestačí a je třeba peníze získat odjinud. Pár chytrých hlav dalo v minulosti hlavy dohromady – proč vlastně nevybrat ještě více peněz od soukromých osob s tím, že jim za to hodíme balíček tolárů navíc? A najednou byly na světě dluhopisy = cenné papíry, se kterými je spojeno právo na plnění od státu. A nemusí to být pouze stát, můžete si takto dluhopisy vzít klidně i od banky, například úvěrové dluhopisy, které jsou ještě jistější než dluhopisy bankovní, protože jsou zajištěny nemovitostmi – kdyby náhodou se stalo, že vše lehne popelem, tak minimálně prodají nemovitost a zaplatí vám to z toho.
cenný dluhopis

Jak to vlastně funguje

Daný subjekt vypíše buďto emisní podmínky nebo emisní program – tam budou veškeré informace, které chcete a potřebujete znát jako správný investor. Jaké bude zúročení, jak se bude danit, kdo je oprávněn nakupovat dluhopisy, kdo může, co může.

Emisní podmínky jsou podmínky, které je třeba splnit, abychom mohli dluhopis nakoupit a aby sám dluhopis byl platný. Mohou být různé.

Emisní program jsou pevně stanoveny emisní podmínky pro blíže neurčitý počet emisí dluhopisů – takových emisí dluhopisů může být několik a při každé emisi zůstanou podmínky neměnné.
strom a bankovky

Jak je „proplatím“?

Naprosto jednoduše, stačí jenom dojít na příslušné místo označené na dluhopisu, ti vám tam buďto utrhnou kousek (roční platba výnosu) anebo počkáte pár let a rovnou si vezmou celý dluhopis, za který vyplatí nejen vámi půjčený obnos peněz ale + úroky.
trh dluhopisů

Můžu i já jako fyzická osoba emitovat dluhopisy?

Po nejnovější novele zákona o dluhopisech může nyní i soukromá osoba pro své vlastní soukromé účely vypsat emisní podmínky a emitovat dluhopisy, které může nabízet případným investorům. Jedná se o velmi velký krok vpřed jak pro kapitálový trh, tak pro samotné investory a podnikatele, kteří nyní mohou jednoduše za předem stanovený úrok sehnat od investorů peníze – ty peníze poté ale musíte splatit i s úroky.