Ani CERD není dokonalý

Jestliže nutně potřebujete peníze a vaše naspořená částka není dost vysoká, určitě uvažujete o  tom, že si peníze půjčíte. Možností je mnoho a na internetu najdete i různé srovnávače, které vám rychle a jednoduše spočítají, jaký úrok a jaká splátka by přicházela v úvahu. Instituce, u které o úvěr zažádáte, si vás prověří a je také možné, hlavně u nebankovních ústavů, že budou vyžadovat, abyste předložili potvrzení o tom, že nejste vedeni v registru dlužníků. Není tím samozřejmě myšleno to, že nějaký úvěr pravidelně a včas splácíte, ale jedná se spíše o splátky, které nejsou hrazeny vůbec.
slovo na dlani
Tyto informace lze získat v Centrálním registru dlužníků. Ale všechno má svá úskalí a i zde můžete narazit na nečekané problémy. Sami máte možnost do registru nahlédnout, vyžaduje to zaregistrování, které je zpoplatněno. Poplatek v částce jeden tisíc korun musíte uhradit ihned. Jestliže vám stačí pouze jednorázové nahlédnutí, tak smlouvu obratem zrušte, může se totiž stát, že na další rok budete muset poplatek opět uhradit, aniž byste služby registru vůbec využívali. Vypovědět smlouvu lze pouze písemně, samotné vypovězení je také zpoplatněno. Také se může stát, že poskytovatel půjčky toto potvrzení nebude akceptovat, proto je dobré si napřed zjistit, zda bude to od CERD postačovat.
hlava v kleci
V případě, že budete při žádosti o úvěr muset předložit doklad o tom, zda už nějakou půjčku hradíte, příp. zda nejste ve zpoždění s pravidelným splácením, pak sice můžete požádat CERD o příslušné potvrzení, ale počítejte s tím, že druhou stranou nemusí být akceptováno. Jako úředně plnohodnotné je považováno potvrzení finančního či celního úřadu, sociálky nebo zdravotní pojišťovny.
A tak, pokud už se rozhodnete pro kteroukoliv z možností, buďte opatrní v tom, kam se registrujete a důkladně si přečtěte všechny podmínky s tím související, abyste se vyhnuli zbytečnému placení poplatků, příp. jejich pozdějšímu vymáhání.