Zahradník podvodník

Ne všichni lidé jsou v zahradnictví odborníky a zcela jistě ne všichni poznají pravou odrůdu od té nepravé. Tím nemíním složité pokusy s křížením a tak podobně tím míním podvod v barvách. Chcete barvu v odrůdě, kde není přirozená? Není problém ji buďto napíchat přímo do stvolu (u orchidejí), nebo prostě jen postříkat barvou, která údajně květině neškodí (u vřesů).

Nepřibarvená orchidej

Ano, v honbě za ziskem prodejce použije tyto triky, aby si zvýšil obrat. Zvláště při stánkových prodejích je to hodně obvyklé. Otázka zní, zda je to podvod. Pokud prodejce upozorní, že je květina, rostlina či keřík dobarven uměle, kupující ví, do čeho jde a podvod to tedy není. Tedy dle našich zákonů. Ovšem pokud prodejce tvrdí, že této barvy dosáhl různými pokusy a povedly se mu, nebo že jde o velmi vzácný dovoz, pak je to podvod jako vyšitý a dotyčný patří za mříže. No, díky benevolenci našich úřadů tak maximálně dostane dvacet korun pokuty.

Naštěstí i laik může takového podvodníčka celkem lehce odhalit, tedy alespoň při základních znalostech. Nastříkané květy jdou totiž poměrně dobře poznat. I když i zde může být výmluva prodejce. Například u vřesů se falešná barva většinou nedostane pod ty, které jsou ukryty pod lístky, takže je na místě dotaz proč tomu tak je. Jasně, že i zde může být výmluva, že to je proto, že jsou mladé a nedostaly se ještě na slunce, ale to už myslím soudný člověk nespolkne.
Přirozeně zbarvený vřes

Nevím, jak je to s případnými kontrolami, zda vůbec do takových prodejen nějaké chodí a zda vůbec může tyto podvodníky jakkoli sankcionovat.

Potíž je dále v tom, že pokud chcete falešně barevnou kytku dále pěstovat, už té barvy nedocílíte a kytka většinou uhyne. Některé rostliny mají totiž na povrchu listů životně důležité trichomy, a ty se s barvou nesnesou. Naštěstí právě u vřesů nejsou. Ale u jiných ano a jejich pěstování dále není možné. Navíc jim většinou uhnijí kořeny a je po parádě. Takže pozor na podvodníky.