Věnujte trávníku pravidelnou péči


Svěže zelený, krátce sestřižený a celkově upravený trávník láká k posezení. Na vyschlá a holá místa je smutný pohled. Abychom docílili zdravého zeleného porostu na našich zahradách, musíme mu věnovat tu správnou a hlavně pravidelnou péči. Kdo si myslí, že ukázkový trávník nám naroste sám od sebe, je na omylu.

čára na trávníku


Pro úspěšný růst zeleného koberce musíme dodržet několik důležitých bodů.


Údržbě trávníku se musíme věnovat celoročně a pravidelně. Jednorázová péče není to pravé. Začít s údržbou, můžeme hned po zimě. Z trávníku musíme odstranit veškeré nečistoty, které brání růstu. Je tedy potřeba zbavit trávník starého listí, odumřelé trávy, pokud jste tak neučinili na podzim, posbírat klacky, kameny a jiné překážky. Snažte se vyrovnat všechny nerovné povrchy. Rozhrňte krtince, vyplňte vzniklé díry zeminou. Snažte se vytvořit co nejvíce celistvou plochu. Nezřídka se v trávě objeví mech. V tomto případě pomůže vertikulace. Vertikulaci je nejvhodnější provést během dubna, kdy začíná pro trávník vegetační období. Dbejte na to, abyste vertikulaci prováděli v době, kdy je trávník suchý. Vertikulátory půdu provzdušní, aby se ke kořínkům trávy lépe dostali živiny a vláha. Nelekněte se toho, že po vertikulaci se vám trávník úplně líbit nebude.
elektrická sekačka


Jestli objevíte holá a suchá místa bez porostu, je vhodné tyto problematické úseky dosypat novou travní směsí a porost obnovit. Na trhu si vyberte travní směs, která bude určena právě pro vás. Každý má na travnatý koberec jiné nároky. Měli byste přihlédnout k tomu, jak moc bude trávník zatěžován. Budou si na něm hrát děti? Máte zvířecí mazlíčky nebo si občas na trávě zahrajete badminton? Pak byste měli zvolit takový druh, který tuto aktivitu unese.


Osivo na trávník aplikujte po vertikulaci. V nakypřené půdě se osivo lépe uchytí. Nezapomeňte oseté plochy udržovat stále vlhké.