Němečtí zemědělci protestují v Berlíně

V září padlo rozhodnutí kabinetu kancléřky Angely Merkelové o tvrdším omezení používání chemických látek v zemědělství. Jedná se o omezení používání pesticidů, herbicidů a hnojiv v německém zemědělství. Toto omezení bylo schváleno hlavně pro ochranu podzemní vody, do které se nyní dostávají jedovaté látky. Tato ochrana je nutná pro další používání vody. Například v ČR pije vodu z podzemních zdrojů více, jak 60 % obyvatelstva v Německu procento nebude o nic menší.
Zemědělci se proti takovému opatření bouří. Pokud nebudou používat výše uvedené chemické prostředky k ošetření plodin, nebude taková úroda.
Co je tedy prioritou zemědělců? Vyšší úroda nebo čistá voda. Z této stávky je jednoznačné o co jim jde.
zastavený traktor

Problém používání pesticidů

 
Používání pesticidů je i u nás v České republice, používají se takřka ve všech státech. Co je tedy hlavním problémem použití?
Zbylé části pesticidů, které se nevstřebají do rostlin pronikají do půdy, která určité množství pustí do podzemních vod. Problém znečištění podzemních vod je opravdu závažný.
traktor na poli
Český hydrometeorologický ústav již několik let provádí měření a evidenci množství pesticidů v podzemních vodách. Jako alarmující můžeme brát to, že pesticidy se do podzemní vody dostávají deset ale i dvacet let od použití. Naměřené množství stále roste, je to minimální růst, ale vezmeme – li v potaz množství používání a dobu vstřebání do podzemní vody, tak se můžeme dostat do nemalých problémů.
Ze zprávy Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že chemikálie používané v zemědělství se rozkládají opravdu pomalu. Při kontrolách v podzemních vrtech se dají ještě dnes najít zbytky herbicidu pro kukuřici, atrazin pro řepku a další chemické látky, které byli zakázané před více jak deseti lety.
Větší omezení používání chemických látek v zemědělství bych uvítala i v České republice. Vždyť přeci chceme mít čistou vodu, kterou pijeme.