Staronová technika zpracování ovčí vlny


Jste-li kreativní, máte-li chuť k dílu a také dostatek volného času, pak jednoznačně vyzkoušejte plstění! Jistě toho nebudete litovat. Jedná se o zajímavou a zároveň jednoduchou výtvarnou techniku, která využívá přirozených vlastností přírodního materiálu, jakým je ovčí vlna. Ta při vyšší teplotě, vlhkosti a tření snadno plstnatí, čímž se její objem zmenšuje, vlna se stává hutnější a dobře drží svůj tvar. A právě tuto vlastnost můžete snadno využít ve svůj prospěch k vytváření nejrůznějších ozdob, módních doplňků i praktických předmětů denní potřeby.

látka

A přestože je plstění novinkou posledních několika let, tak to ve skutečnosti žádný velký objev není. Využívali ho totiž už naši předkové právě k tomu, aby zajímavě obohatili svůj šatník.

Velké věci vytvoříte hravě i s malou výbavou
A příjemné na této výtvarné technice je také to, že k tvoření nepotřebujete žádnou velkou a drahou výbavu, ba naopak. Základem pro vaši práci bude nepřekvapivě ovčí rouno. Můžete vybírat z celé škály výrobků různých barev a kvality, ať už půjde o rouno přírodní, česané, barevné či melírované. Rovněž se neobejdete bez plstící jehly, jejímiž vpichy budete výrobek formovat a hodit se vám rovněž budou i molitan na plstění, kartáč či mýdlo na mokré plstění. Takže vcelku se o žádnou velkou výbavu nejedná.

plstěn

Ovšem o to zajímavější mohou být vaše výrobky. Fantazii se v tomto případě rozhodně meze nekladou a můžete vytvářet vše od drobných plstěných korálků až po klobouky či papuče. Vaše výrobky pak jistě ocení nejedna vaše kamarádka či rodinná příslušnice, protože originalita a ruční práce jsou dnes zase zpátky v kurzu a každá žena touží po tom, aby se mohla ozdobit originálem, který žádná jiná nemá. Pokud vás tedy tato technika bude bavit, nebudete mít nouzi o jedinečné dárky k různým příležitostem, po kterých se vždy jen zapráší.