Berte ohled na dovednosti a zájmy

Devátá třída základní školy je pro pubescenta rokem zlomovým. Nejen tím, že se brzy jeho životní etapa změní z dětství na mládí, ale musí se také rozhodnout o své budoucnosti. Výběr školy, která jej bude připravovat pro povolání, je velmi zásadní.

gobelín

Jak postupovat?
Vy, jako zodpovědní a milující rodiče, byste měli být svému dítěti nápomocni, aby nešláplo vedle, a tím pádem neztratilo zbytečně roky na oboru, který se mu nelíbí, nebo který nezvládá. Také musíte vypozorovat jeho zájmy a hlavně dovednosti, které by mohlo ve svém povolání dokonale uplatnit. Náročné rozhodování, viďte? A věřte, že nejen pro Vás, ale i pro Vaše dítě.

Potom je výběr snazší.
Při výběru školy, která Vaše dítě bude připravovat na budoucí povolání, je jednodušší, když vypozorujete dovednosti a znalosti dítěte a budete jej na jejich základě správně motivovat. Jestliže Vaše dítě tíhne k výtvarnému umění, samo skvěle maluje a titěrné ruční práce přímo vyhledává, potom je obor restaurátor to pravé ořechové! Pokud se k tomu přidá zájem o dějepis a chemii, máte jasno všichni.

Určitě jste si museli všimnout synových dychtivých očí a hladu po znalostech dějin, když jste každé prázdniny navštěvovali hrady a zámky.

  • Pozastavil se Váš syn u tapisérií a obdivoval techniku zpracování?
  • Měl zájem zjistit více, než obyčejní návštěvníci?

restaurování

Potom mu navrhněte cestu restaurování gobelínů, nebo tapisérií. V tomto případě by jeho zájmy a manuální zručnost byla zcela využita! A navíc by byl spokojen ve svém dalším životě. Vždyť dělat celý život to, co jej bavilo odmalička, je to nejlepší, co člověka může potkat!
Vzpomeňte si na své rozhodování o svém povolání! Možná jste prožívali boje s rodiči, možná jste si prosadili něco, co Vás nakonec nebavilo. Proto hodně o budoucím povolání svého potomka komunikujte a hlavně si jej vyslechněte, než budete chtít nekompromisně prosadit svou.