Jak pomůže index tělesné hmotnosti při dietě a vážně je tohle číslo tolik důležité?

Index tělesné hmotnosti se běžně označuje zkratkou BMI a jde o číslo, které se používá jako indikátor váhy. Jak podle něj zjistit, jak na tom jste?

Jak pomůže index tělesné hmotnosti při dietě a vážně je tohle číslo tolik důležité?

sugar-2510533__340

BMI index pomáhá při dietě

Máte ideální váhu?

Index tělesné hmotnosti, zkráceně také BMI je číslo, podle kterého se určuje váha člověka. Slouží v podstatě jako indikátor podvýživy, normální váhy a nadváhy. Pomocí tohoto čísla se dá také statisticky porovnávat hmotnost lidí s různou výškou, ovšem index už neslouží k tomu, aby rozeznal, zda se v těle nachází dostatek svalů anebo naopak převažují tuky. Proto se jedná o poměrně omezení porovnání a také se musí vždy počítat s tělesnou stavbou člověka nebo jeho věkem. Ideální BMI číslo by i tak chtěl mít každý z nás.

Jak se počítá?

BMI index si v podstatě může vypočítat každý z nás. Stačí k tomu znát jednoduchý vzoreček. Index se dá vypočítat tak, že se vydělí hmotnost člověka druhou mocninou výšky toho stejného člověka. Výsledné číslo se pak musí porovnat s oficiální tabulkou, přičemž je potřeba dbát na věk konkrétní měřené osoby. Tím se pak snadno zjistí, zda má člověk váhu v normálu nebo zda by měl přibrat nebo se naopak pustit do hubnutí.

V posledních letech se ale stále více odborníků ozývá s tím, že jde o dost zastaralý způsob určení tělesné hmotnosti, snáší se kritika na přeceňování metody a řada odborníků se jím už ani neřídí. Problémem je zejména to, že tato metoda nerozlišuje tuky a svaly, mezi osoby s nadváhou tak může zařadit snadno i lidi, kteří mají v těle hodně svalů. Proto není měření zcela přesné, více se hodí pro testování dětí než dospělých.

quinoa salát

Jde jen o statistiku

Index tělesné hmotnosti ale určitě není zcela zbytečný. Jen je potřeba myslet na to, že jde skutečně převážně jen o statistickou pomůcku. U konkrétních osob se mohou údaje lišit, a proto je lepší se obrátit na odborníka, který lépe zhodnotí stav tělesné hmotnosti i za pomocí jiných doplňujících metod. Při problémech s váhou se vždy lepší se poradit a nepouštět se do diet svépomocí.

Index tělesné hmotnosti ale i přes všechny pochybnosti zůstává důležitou pomůckou k rozpoznání ideální váhy.